plen
drzwi19-baner

budki lęgowe z Pracowni SYNAPSIS

Chwalimy się - budki lęgowe z Pracowni SYNAPSIS w Lesznowoli

Budki dla jerzyków

W Lesznowoli pojawiły się budki lęgowe dla jerzyków. To pomysł wspierający nie tylko te niewielkie ptaki, ale również ludzi. Dlaczego? Jerzyk, niewielki ptak kształtem przypominający jaskółkę, a potrafi zjeść w ciągu doby nawet 20 tysięcy komarów. Jego obecność jest związana z siedzibami ludzkimi, bo ptaki te swoje gniazda najczęściej zakładają w szczelinach budynków. Niestety tracą gniazda podczas remontów, docieplania itd. Stąd pomysł na zakładanie budek lęgowych. Zwłaszcza, że jerzyki wracają do tych samych miejsc przez wiele lat. Do :Polski z Afryki południowej, gdzie zimują, wracają najczęściej na początku maja.

Kolejny samorząd postanowił zadbać o naturalnych eliminatorów uciążliwych komarów. W gminie Lesznowola w ubiegłym tygodniu zawieszono 12 budek lęgowych dla jerzyków. Pojawiły się one na budynkach szkół podstawowych w Lesznowoli, Mrokowie i Nowej Iwicznej oraz na budynku Urzędu Gminy. Zgodnie z zaleceniami ornitologów budki dla jerzyków zostały zamontowane na wysokości ok. 6 metrów.

– Ponieważ ptaki te lubią gniazdować w koloniach, na jednym budynku zostały powieszone po trzy budki. Jerzyki to ptak, które przywiązują się do swoich stałych miejsc, jest więc szansa, że już wkrótce poczujemy efekty tych działań w postaci większej populacji jerzyków a mniejszej komarów – czytamy na stronie gminy Lesznowola.

Budki lęgowe wykonali pracownicy Pracowni Rzeczy Różnych SYNAPSIS w Wilczej Górze, a zamontowali strażacy z OSP Nowa Wola.