plen

Aktualności

SZKOLENIE Z ZAKRESU PRAWA OŚWIATOWEGO DLA PRACOWNIKÓW OŚWIATY

Zapraszamy pracowników oświaty do udziału w szkoleniu z zakresu prawa oświatowego „Uczeń z autyzmem lub zespołem Aspergera
w szkole”. 

Szkolenie skierowane jest do dyrektorów szkół i przedszkoli, poradni psychologiczno-pedagogicznych, nauczycieli i specjalistów pracujących z dziećmi
i młodzieżą z ASD.

Odbędzie się w 6 marca 2020 r. (piątek), w godzinach 9.00-16.00,  w siedzibie Fundacji SYNAPSIS (ul. Ondraszka 3, Warszawa). 

W programie:

 1. Podstawowe informacje na temat kształcenia dzieci i uczniów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
 2. Regulacje prawne w obszarze kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, rozwiązania stosowane w edukacji dzieci i uczniów z SPE.
 3. Nauczyciele: rola, zadania, ochrona przewidziana dla funkcjonariuszy publicznych.
 4. Dyskryminacja w szkole – procedury i skuteczne przeciwdziałanie (aspekty prawne).
 5. Trudne zachowania uczniów – procedury (aspekty prawne).
 6. Odpowiedzialność prawna dyrektora i nauczycieli za bezpieczeństwo uczniów w oparciu o wybrane przepisy:
  - prawa cywilnego,

  - prawa oświatowego i administracyjnego,
  - prawa pracy,
  - prawa karnego.

Szkolenie prowadzi Izabella Zielińska – radca prawny, członkini Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Od wielu lat związana z organizacjami pozarządowymi, w tym od 2017 roku z Fundacją SYNAPSIS, gdzie udziela porad prawnych osobom z ASD i członkom ich rodzin. W ramach własnej kancelarii świadczy pomoc prawną na rzecz podmiotów funkcjonujących w sferze oświaty. Ponadto prowadzi szkolenia dla rad pedagogicznych i rodziców z regulacji prawnych dotyczących przeciwdziałania dyskryminacji, odpowiedzialności prawnej szkoły za bezpieczeństwo uczniów czy też kształcenia dzieci i uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Koszt szkolenia 350 zł od osoby.  Wpłaty na konto Fundacji SYNAPSIS: 77 1600 1462 0006 5382 3566 4040 z dopiskiem „szkolenie prawne”

Zgłoszenia na adres: szkolenia_prawnik@synapsis.org.pl

UWAGA: W przypadku zbyt małej liczby zgłoszeń szkolenie może zostać odwołane.

Wolne miejsce w mieszkaniu chronionym treningowym prowadzonym przez Fundację SYNAPSIS!

Obraz może zawierać: w budynku i tekst

Wolne miejsce w mieszkaniu chronionym treningowym prowadzonym przez Fundacja SYNAPSIS!

Termin pobytu 9.02.2019 - 24.04.2020

JEŚLI: 

 • masz diagnozę zespołu Aspergera
 • mieszkasz w Warszawie
 • uczysz się lub pracujesz
 • jesteś osobą pełnoletnią
 • chcesz spróbować aktywnego i samodzielnego życia
 • oraz spędzać czas z rówieśnikami 

NIE ZWLEKAJ I WYŚLIJ ZGŁOSZENIE na adres: k.paluch@synapsis.org.pl

Więcej na stronie: http://synapsis.org.pl/project/pod-wlasnym-dachem/

Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa

 

Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Autyzm w DOMU i w SZKOLE

Obraz może zawierać: 1 osoba, uśmiecha się, tekst

Zapraszamy do udziału w II Konferencji Naukowo-Szkoleniowej "Autyzm w DOMU i w SZKOLE", organizowanej przez Neurorozwojowe Studenckie Koło Naukowe działające na Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Jej celem jest przedstawienie sposobu funkcjonowania dziecka z autyzmem w środowisku domowym, przedszkolnym i szkolnym. Zaprezentowane zostaną również nowe rozwiązania mające na celu poprawę jakości życia dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, ich rodziców, a także osób z współpracujących z dziećmi z ASD.

Zapisy https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/ta8/1.5/16/1f447.png");">👇https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/ta8/1.5/16/1f447.png");">👇https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/ta8/1.5/16/1f447.png");">👇
https://spektrumautyzmu.pl/konferencja-autyzm-w-domu-i-w-szkole-3/

Termin https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/taa/1.5/16/1f449.png");">👉 25 lutego 2020 r.
Miejsce https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/taa/1.5/16/1f449.png");">👉 Centrum Kongresowo-Dydaktyczne UMP, ul. Przybyszewskiego 37a, sala A

Partnerem wydarzenia jest Fundacja SYNAPSIS

Mazowiecka karta dla rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością

1 stycznia 2020 r. ruszy pilotażowo Mazowiecka karta dla rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością. Dzieci i ich opiekunowie będą mogli liczyć na 100 proc. zniżkę w pociągach KM i WKD i duże ulgi w mazowieckich instytucjach kultury. Samorząd zamierza zaprosić do katalogu partnerów nie tylko samorządy, ale i mazowieckich przedsiębiorców.

Prace nad wprowadzeniem karty rozpoczęły się z inicjatywy rodziców i osób związanych zawodowo z dziećmi z niepełnosprawnością. Karta ma od 2020 r. obejmować preferencjami niepełnosprawne dzieci i młodzież do 18 r.ż. oraz opiekuna. Mazowsze byłoby pierwszym województwem wprowadzającym takie rozwiązanie.

Akces do projektu zgłosiły już instytucje kultury samorządu województwa mazowieckiego – teatry, muzea czy skanseny. Zniżki przez nie oferowane wyniosą od 50 proc.

Ulgi dotyczyłyby również środków transportu (w tej chwili – Kolei Mazowieckich oraz Warszawskiej Kolei Dojazdowej). Do tej pory dzieciom z niepełnosprawnością i opiekunowi w KM ustawowo przysługiwała zniżka od 78 proc. Mazowiecka karta pozwoli skorzystać z bezpłatnych przejazdów, czyli 100-procentowej ulgi.

Do partnerów karty zapraszane są również podmioty ekonomii społecznej, m.in. jadłodajnie, kawiarnie oraz sklepy.

DRZWI OTWARTE 2019 za nami...

DRZWI OTWARTE 2019 za nami...

To był bardzo udany dzień. Mnóstwo atrakcji, wymarzona pogoda, dobra energia i nasi wspaniali Goście, czyli DRZWI OTWARTE w Wilczej Górze!

Na warsztatach można było wykonać swoją własną drewnianą zabawkę, gliniane naczynie, kolorową bransoletkę, ozdobną kartkę, zaparzyć wspaniałą, aromatyczną kawę czy udekorować pierniczki. Każdy znalazł coś dla siebie!

Hitem okazały się atrakcje przygotowane specjalnie dla naszych najmłodszych Gości! Spotkanie z psem-terapeutą oraz spacer z przesympatycznymi alpakami Sun Czoko i Sun Rinon to był strzał w dziesiątkę.

Komu nie udało się wylepić na warsztatach ceramicznych wymarzonej patery czy wazonu, mógł wybrać coś dla siebie na kiermaszu rękodzieła.

Te niepowtarzalne produkty wykonane przez dorosłe osoby z autyzmem są także dostępne na https://sklep.pracowniasynapsis.pl

Bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas, rodzinną atmosferę i dobrą zabawę.

Do zobaczenia następnym razem!

 

DSC 1186 DSC 1205
DSC 1226 DSC 1309
DSC 1419  DSC 1362

 

KONKURS BIEGAM DOBRZE DLA FUNDACJI SYNAPSIS

Uwaga, wielkie święto biegowe - Maraton Warszawski coraz bliżej. W akcji #BiegamDobrze wezmą udział setki biegaczy, dla których start to nie tylko walka o dobry czas, ale i dzielenie się dobrem!

Doceńmy ich zaangażowanie i dodajmy otuchy. Oto zadanie konkursowe:
Stwórz kreatywne hasło dopingujące biegaczy charytatywnych, podziel się pomysłem i wygraj atrakcyjny zestaw gadżetów od SYNAPSIS.

Zapraszamy do udziału w konkursie na „Biegam dobrze dla Fundacji SYNAPSIS”Macie czas do 28 września 2019! 

Regulamin konkursu dostępny tutaj.

500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

Można już składać wnioski o świadczenie uzupełniające dla osób, które ukończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji.

Świadczenie przysługuje osobom, które nie są uprawnione do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych lub też łączna wysokość brutto tych świadczeń, z kwotą wypłacaną przez zagraniczną instytucję właściwą do spraw emerytalno-rentowych, po dokonaniu ustawowych wyłączeń, nie przekroczy 1600 zł.

Świadczenie uzupełniające będzie przyznawane wyłącznie na wniosek (zgłoszony osobiście bądź za pośrednictwem przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika).

Formularz wniosku o świadczenie uzupełniające jest dostępny na stronie internetowej ZUS https://www.zus.pl/wzory-formularzy/emerytury-renty/swiadczenie-uzupelniajace-dla-osob-niezdolnych-do-samodzielniej-egzystencji/-/publisher/details/1/wniosek-esun/2876584 oraz we wszystkich placówkach ZUS.

Dokumenty potwierdzające niezdolność do samodzielnej egzystencji:

 • orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji;
 • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji;
 • orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji;
 • orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

ZUS będzie również honorował wydane przed 1 września 1997 r. przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia orzeczenia zaliczające wnioskodawcę do I grupy inwalidów, które nadal zachowały swoją ważność (nie upłynął okres, na jaki została orzeczona I grupa inwalidzka). Orzeczenia nie trzeba składać, jeśli ZUS już je ma.

Więcej informacji:

https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/swiadczenia/-/publisher/details/1/500-swiadczenie-uzupelniajace-dla-osob-niezdolnych-do-samodzielnej-egzystencji/2876643#1

https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/swiadczenia/500-dla-osob-niezdolnych-do-samodzielnej-egzystencji-najczesciej-zadawane-pytania